تبلیغات
فروشگاه سپه کار - تاریخچه شیرینی و قنادی ایران
فروشگاه سپه کار
فروشگاه سپه کار فروشنده انواع ماشین آلات مکانیزه فروشگاهی ، صنایع غذایی، ترازوهی فروشگاهیی ،ترازو های لیبل زن ،

در آستانه عید سال نو هستیم و از گزارش‎ها و اخبار رسانه‎ها بوی نوروز به مشام می‎رسد جام جم آنلاین نیز گزارشی درباره پیشینه شیرینی‎های ایرانی منتشر کرده است.

به گزارش ایسنا، جام جم آنلاین نوشت: این‌که چه کسی، کجا و چه سالی آستین بالا زد و با چه انگیزه‌ای آرد و روغن و شکر را مخلوط کرد و از خمیر نرم به دست آمده، گلوله‌هایی کوچک‌تر و بزرگ‌تر از گردو جدا کرد و با فشار دست به آن فرم داد و بعد هم آنها را به دست تنورهای داغ سپرد، مشخص نیست؛ اما او یا آنها در زمانی نامعلوم کاری کرده‌اند که امروز میلیاردها انسان، شیرینی فکر خلاقشان را زیر دندان احساس می‌کنند.

شیرینی‌پزی یک هنر است با تمام کرشمه‌های یک هنر اصیل. باید در دهان گذاشت و آرام‌آرام زیر دندان بردش تا جادوی طعم و مزه‌اش فاش شود. دل‌کندن از آن شدنی نیست، صرف‌نظر از آن از عهده هر کسی برنمی‌آید، با این‌که کارشناسان تغذیه مضرات آن را قطار می‌کنند اما گوش شنوای زیادی وجود ندارد، تنها به این علت که شیرینی را با هیچ‌چیز در دنیا نمی‌توان عوض کرد.

مردم خاورمیانه عاشق شیرینی‌های پرشهد هستند. آنها شیرینی‌های پرملات خود را که با انبوهی از مغزها پوشانده شده پس از اتمام غذا یا همراه با آن می‌خورند، اروپایی‌ها به خوردن شیرینی همراه با صبحانه میل دارند و کیک‌های پوشیده از شکلات و میوه‌های فصل را می‌پسندند، مردم جنوب شرقی آسیا نیز مشتری شیرینی‌های برنجی و بخارپز هستند و ما ایرانی‌ها به شیوه هر چه پیش آید خوش‌آید، در هر کجا و به هر بهانه پای شیرینی را به جمع‌مان باز می‌کنیم تا به یمن طعم شیرین شیرینی، دقایق‌مان هم شیرین شود.


بوی ناصرالدین شاه می‌آید

اما چه کسی در سرزمین ما برای اولین بار کشف کرد ‌با مخلوط کردن چند ماده خوراکی در دسترس می‌شود محصولی چنین پرطرفدار و متفاوت خلق کرد، از رازهای تاریخ است و بر ما پوشیده. ولی همین که کتاب تاریخ را ورق می‌زنیم و در آن دنبال سرنخ‌های تاریخی می‌گردیم به چند نام آشنا برمی‌خوریم که مثل بسیاری از امور معاصر در صنعت شیرینی‌پزی هم نقشی داشته است.

ناصرالدین شاه در تاریخ ما نامش نه به صورت مستقیم، بلکه به واسطه تلاشش برای تولید قند ایرانی با شیرینی و شیرینی‌پزی عجین شده است و اگر او و بعد هم رضاشاه نبودند، کارخانه قندی در ایران پا نمی‌گرفت که بعد‌ها سبب رونق قنادی و شیرینی‌پزی شود.

آنچه نیاکان‌مان در تاریخ نگاشته‌اند، حکایت از آن دارد در عهد ناصری که قناد به کسی گفته می‌شد که قند و نقل و نبات می‌فروخت در ایران قند خوب تولید نمی‌شد به طوری که قندهای تولید داخل بدون طعم بود و به جایش قندهای روسی و بلژیکی، هم خوشمزه و خوش طعم بود و هم باب دندان ایرانی‌های چای‌خور.

پس قناد‌ها که کار اصلی‌شان فروش قند بود از عرضه قند ایرانی نه‌تنها سود نمی‌کردند بلکه این کار به ضررشان نیز تمام می‌شد و به همین علت به فروش قندهای خارجی رغبت نشان می‌دادند؛ یعنی مساله‌ای که به مذاق ناصرالدین شاه خوش نمی‌آمد.

با این‌که تاریخ بدگویی‌های مفصلی از این پادشاه کرده اما او کسی است که برای ارتقای کیفیت قند ایرانی آستین بالا زد و در ده کهریزک کارخانه قندسازی راه انداخت، ولی مثل این‌که قرار بود همه اتفاقات در عهد ناصری با توطئه و دسیسه همراه باشد، زیر پای کارخانه قند هم بعد از 12 روز کشیده شد و همچنان فروش قندهای روسی و بلژیکی در قنادی‌های کشور ادامه یافت ؛ حالا بماند این کارخانه ناکام در عهد قاجار در عهد پهلوی اول به کام رسید و اولین قندهای خوشمره ایرانی را تولید کرد.

داستان شکر هم باید چیزی مشابه این باشد، اما در تاریخ از کسانی که باعث رونق تولید شکر در ایران شدند به روشنی حرفی به میان نیامده تا آنجا که فقط می‌دانیم از سال 1300 خورشیدی به بعد بود که قند و شکر در کشور به‌وفور یافت شد و مقدمه‌ای ‌فراهم کرد تا قنادهای دیروز به شیرینی‌پزهای امروز تبدیل شوند.

نسخه‌های سحرآمیز

تقلید از خارجی‌ها بود یا فکر بکری که به ذهن قنادهای خلاق ایرانی رسیده بود، مشخص نیست اما به هر حال تولید شیرینی در ایران به یک شعبده‌بازی می‌مانست. به احتمال زیاد اولین و بهترین شیرینی‌ های پخته شده در کشور نیز راهی دربار شده، نه روانه خانه رعیت. اما آنچه در آن تردید نیست، همه‌گیرشدن خوردن شیرینی در کشور است که خیلی هم بسرعت اتفاق افتاده است.

می‌گویند ‌در قدیم ایرانی‌ها در بین شیرینی‌های موجود در بازار چند قلم را بیشتر می‌پسندیدند؛ شیرینی‌هایی مثل مسقطی، راحت‌الحلقوم، نان‌برنجی، شیرینی نخودچی، شیرینی بادامی، حاج بادام، نان پنجره‌ای، شیرینی شکری و شیرینی‌های مربایی.

اینها غیر از گز، حلواارده، حلوا نیم‌شکر (تهیه شده از آرد برنج، شکر، هل و گلاب) و شکرپنیر بود که بیشتر برای فاتحه‌خوانی اموات استفاده می‌شد، همچنین‌ از آبنبات قیچی‌های هلی، بادامی، پسته‌ای و ترش یا نقل‌های بیدمشکی، بادامی و خشخاشی.

سلطان شیرینی

شیرینی‌پزها که این طعم‌های فوق‌العاده را خلق کرده‌اند، تقریبا همه گمنام مانده‌اند بجز یک نفر که در یزد زندگی می‌کرده و هنوز هم با این‌که از این دنیا رخت بربسته اما نامش مترادف با کیفیت است. حاج‌خلیفه علی رهبر را نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا به خاطر شیرینی‌هایش می‌شناسند. او کسی است که‌ سال 1295 خورشیدی در یزد کارگاهی کوچک راه انداخت و شیرینی‌های پرآوازه‌ای پخت. او را شاید بشود کسی دانست که به همتش امروز مردم ایران و جهان با لذت، لوزهای پسته‌ای، بادامی، بیدمشکی، نارگیلی، کیک‌های یزدی، حاجی‌بادام، قطاب، پشمک، آبنبات مغزی و سوهان آردی را در دهان می‌گذارند و از آن حظ می‌برند.

خوان هزار و یک رنگ

داستان شیرینی و شیرینی‌خوری در ایران در یزد تمام نمی‌شود، بلکه یزد فقط می‌تواند حکم خط شروع را داشته باشد. فارغ از این‌که ما اهل کجاییم و چه ذائقه‌ای داریم، همه از دوستداران شیرینی هستیم؛ چه در عروسی‌ها، چه در تولد‌ها و چه در مراسم عزا که اگر مزه‌ای شیرین به دهانمان بنشیند بدمان نمی‌آید. مردم قزوین شیرینی‌های زیادی دارند اما انگار باقلوای لوزی، شیرینی اتابکی، نان نازک و نان‌برنجی در آنجا طرفداران بیشتری دارد.

در تبریز هم قرابیه، لوز و راحت‌الحلقوم، در بوشهر نان پادرازی و رنگینک خرما، در کرمان کلمپه، کماج سهن، نان چرخی، حاج‌بادام، قطاب، برشتوک و نان پر، در کرمانشاه نان‌برنجی و خرمایی، در آذربایجان غربی لوزانک، تنور شیرینی سی و سوجوق، در خوزستان کلوچه‌های سنتی، در ایلام کاک، کله کنجی و بزی برساق و در چهارمحال و بختیاری گز بلداجی. این خوان به این علت‌ گسترده است که در سراسر ایران ذائقه‌های شیرینی‌پسند به حدی زیاد و متنوع است که هر روز دستور پختی تازه با طعمی بی‌سابقه به ذهن کسی در نقطه‌ای دور و نزدیک خطور می‌کند.

خارجی‌خورها

چنته شیرینی‌پزهای وطنی از نسخه‌های سحرآمیز قنادی پر است، اما با این حال ذائقه‌های تنوع‌طلب برخی از ما کاری کرده که در کنار شیرینی‌های خوش‌عطر و طعم میهنی، شیرینی‌های کپی برابر اصل شده نیز طرفداران زیادی داشته باشد.

تارت‌های توت‌فرنگی، میوه‌ای، شکلاتی و انواع کیک‌های خارجی، رقبای این روزهای شیرینی‌های ایرانی است که برخی برای تغییر ذائقه و چشیدن طعم‌های جدید و برخی برای متمایزکردن خود از دیگران به آن روی‌می‌آورند.

البته شیرینی‌های خارجی نیز جادویی از طعم و مزه دارد، ولی آن اصالت و ‌ رایحه بومی و ملی که در شیرینی‌های ایرانی وجود دارد در هیچ یک از شیرینی‌های مشابه پیدا نمی‌شود.
تصویر کیک ماشین آلات قنادی و قیمت ماشین آلات قنادی

تصویر کیک ماشین آلات قنادی و شیرینی و قناد


شیرینی فروشی سولدوش

شیرینی فروشی لادن

شیرینی فروشی بی بی

شیرینی فروشی لوندر

قنادی تشریفات | Tashrifat Pastry
قنادی پاک | Paak Confectionary   آذربایجان شرقی - تبریز ولیعصر، خیابان شهریار، نبش فلکه پروین اعتصامی
فروشگاه تواضع ولیعصر   آذربایجان شرقی - تبریز فلکه بزرگ ولیعصر
حلوای درخشان آذربایجان شرقی - تبریز چهار راه ۱۷شهریور،خ ۱۷شهریور قدیم ،روبروی بانک صادرات

انواع حلواهای سنتی، مربا و خرما رو می تونین از اینجا تهیه کنین. سفارشات مجالس هم قبول می کنن....

قنادی دقیق   آذربایجان شرقی - تبریز میدان قونقا، اول خیام


قنادی رکس     آذربایجان شرقی - تبریز خیابان امام خمینی، روبروی خیابان ارگ
قنادی فرهمندی    آذربایجان شرقی - تبریز خیابان شهناز جنوبی، بین خیابان صاحب و پاستور
قنادی شاخه نبات   آذربایجان شرقی - تبریز شهرک نگارستان خ نور شرقی

قنادی پاک لاله    آذربایجان شرقی - تبریز چهارراه لاله


شیرینی فروشی هانس

نوع مطلب : ترازو های پند، ماشین آلات قنادی، اطلاعات عمومی و اخبار درباره قنادی و تجهیزات فروشگاهی، سایر، تکین الکترونیک، دیبا الکترونیک صبا، صندوق های فروشگاهی پوزبانک کره و دیبال اسپانیا، 
برچسب ها : تاریخچه قنادی، درباره قنادی و شیرینی، قیمت ماشین آلات قنادی، سپه کار، مهوریان، دیبا الکترونیک صبا و ترناسیستم،
لینک های مرتبط : خبرگزاری دانشجویی ایسنا، mehvarian، همگردی،

دوشنبه 7 اسفند 1396 07:19 ب.ظ
این بسیار آسان است برای پیدا کردن هر موضوع در شبکه به عنوان
در مقایسه با کتابها، همانطور که این پست را در این وب سایت پیدا کردم.
شنبه 5 اسفند 1396 09:48 ب.ظ
چطوری آیا می دانید اگر هر پلاگین برای کمک به SEO ایجاد کند؟
من تلاش می کنم وبلاگم را برای برخی از کلمات کلیدی هدفمند رتبه بندی کنم اما
من نمیتوانم دستاوردهای بسیار خوبی را ببینم اگر می دانید از هر سهم لطفا به اشتراک بگذارید.
با تشکر!
جمعه 4 اسفند 1396 07:33 ب.ظ
برادر من توصیه کرد که من این وب سایت را دوست دارم او
کاملا درست بود این پست واقعا روزم را ساخت. تو نمی توانی
تصور کنید که چقدر زمان برای این اطلاعات صرف شده است با تشکر!
پنجشنبه 16 شهریور 1396 10:24 ق.ظ
It's great that you are getting ideas from this piece of writing as well as from
our argument made at this time.
سه شنبه 24 مرداد 1396 11:53 ق.ظ
I really like your blog.. very nice colors & theme.
Did you make this website yourself or did you hire someone to do it
for you? Plz respond as I'm looking to construct my own blog and would like to know where u got this from.
thanks a lot
چهارشنبه 18 مرداد 1396 10:26 ق.ظ
I was recommended this blog by my cousin. I'm not sure
whether this post is written by him as nobody else know such
detailed about my trouble. You're wonderful! Thanks!
سه شنبه 17 مرداد 1396 10:20 ق.ظ
Excellent way of telling, and pleasant article to obtain facts about my presentation topic, which i am going to convey in academy.
شنبه 14 مرداد 1396 07:03 ب.ظ
Does your site have a contact page? I'm having a tough
time locating it but, I'd like to shoot you an e-mail.

I've got some suggestions for your blog you might
be interested in hearing. Either way, great website and I look forward
to seeing it grow over time.
یکشنبه 4 تیر 1396 10:31 ب.ظ
ریشه از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب ابتدا آیا واقعا حل
و فصل خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما در واقع موفق به من مؤمن متاسفانه تنها برای بسیار در حالی که کوتاه.
من با این حال مشکل خود را با جهش
در مفروضات و یک ممکن است را خوب به پر همه کسانی معافیت.
در این رویداد شما که می توانید انجام من را
مطمئنا بود تحت تاثیر قرار داد.
یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 08:45 ق.ظ
Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis.
It will always be interesting to read articles from other authors and use a little
something from their web sites.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : رسول رهبر مهوریان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات دیگر

Up Page
کلیه حقوق این وبلاگ برای فروشگاه سپه کار محفوظ است